0

Ciberzoles nauda

Apie augalų naudą sveikatai žmonės žino jau nuo neatmenamų laikų. Juk net ir akmens amžiuje, kai apie cheminius medikamentus dar niekas net nesvajojo, kažkaip reikėjo išsigydyti negalavimus. Tad ne tik maisto, bet ir vaistų buvo ieškoma aplink tvyrančioje gamtoje.

 

Vienas žoleles žmonės vartojo ir tebevartoja maistui, kitas palieka gydymui, o kai kurios tinka tiek vienam, tiek kitam. Tokia universali yra ir ciberžolė, kuria galima tiek pagardinti patiekalus, tiek naudoti organizmo stiprinimui bei atstatymui.

 

Kas gi ta ciberžolė?

Dažinė ciberžolė (lot. Curcuma longa), o kitomis kalbomis vadinama turmeric – tai daugiametis imbierinių šeimos, ciberžolių genties, iki 90 cm aukščio išaugantis augalas, turintis didelius lapus, natūraliai randamas Pietų Azijos tropinėse srityse. Ir čia bei kitose Azijos vietovėse naudojamas kaip vienas svarbiausių prieskoninių augalų.

 

Ar kada teko matyti arba ragauti kario prieskonių? Teko? O ar žinote, kokia jų sudėtis? Iš dažinės ciberžolės šakniastiebių gaunama auksinės spalvos pudra, vadinama kurkuma arba kurkuminu, yra pagrindinė šių prieskonių sudėtinė dalis, suteikianti tik jiems būdingą aromatą bei ryškią geltoną spalvą. Beje, dėl išskirtinės geltonos spalvos, Rytų šalyse ciberžolė vadinama auksiniu augalu arba indiškuoju šafranu.

 

Tiek kario prieskoniai, tiek pati ciberžolė plačiai paplitę Indijos, Artimųjų Rytų ir Pietryčių Azijos virtuvėse. Jais gardinama daugybė patiekalų.

 

Beje, šiuose kraštuose populiari ji ne tik virtuvėse. Pavyzdžiui, Indijoje kurkuminas naudojamas tradiciniams moterų drabužiams sariams, o taip pat ir budistų vienuolių apdarams dažyti. Taip pat jau daugiau nei 2 tūkstančius metų Rytų šalyse žinoma dažinė ciberžolė naudojama net ir ritualinėse vestuvių bei aukojimų dievybėms apeigose ar apsivalymų ritualuose. Nuo seno ciberžolė žinoma bei naudojama ir ajurvedinėje medicinoje, kaip sveikatai naudingas produktas.

 

Kokia gi ciberžolės nauda sveikatai?

Jau kurį laiką ne tik kulinarai, bet ir mokslininkai kalba apie ciberžolę, o tiksliau – apie jos naudą mūsų sveikatai. Ne tik kalba, bet ir vadina aukso vertės produktu. Ir ne veltui, nes šis augalas be galo turtingas savo sudėtimi, kurioje atrasite: 

 • lipidų,
 • sočiųjų ir polinesočiųjų riebalų,
 • mononesočiųjųriebalų,
 • natrio,
 • kalio,
 • angliavandenių,
 • skaidulų,
 • baltymų,
 • vitaminų A, C bei D,
 • kalcio,
 • geležies, 
 • piridoksino,
 • magnio,
 • kurkuminoidų,
 • eterinių aliejų,
 • maistinių skaidulų,
 • natūralaus cukraus.

 

Kaip matote – tai išties galingas, žmogaus organizmui reikalingų medžiagų bei vitaminų kokteilis. Netikite? Vos 1 arbatiniame šaukštelyje ciberžolės yra 29 kcal., 0,9 g baltymų, 0,3 g riebalų, 0,3 g cukraus ir net 6,3 g angliavandenių, 2,1 g skaidulų, 26 proc. mangano, 16 proc. geležies, 5 proc. kalio ir 3 proc. vitamino C.

 

Teigiama, kad ciberžolė gali padėti pagerinti bendrą organizmo savijautą, sustiprinti imunitetą, atsikratyti papildomų kilogramų, pagerinti odos būklę ir sulėtinti senėjimo procesus. Kurkuminą taip pat vartoja norėdami pagerinti virškinimą.

 

Dėl tokio išaugusio populiarumo, tiek mūsų šalyje, tiek kitur, ciberžolės galima įsigyti ne tik miltelių pavidalu, bet ir kapsulėmis ar tabletėmis. Auksinio kurkumino rasite ne tik parduotuvės prieskonių skyriuje, bet ir vaistinių lentynose. Skirsis tik pagaminimas bei kainos.

 

Kaip vartoti kurkuminą / ciberžolę?

Nesibaiminkite, vartoti kurkuminą / ciberžolę galima net ir nebūnant indu. Į savo kasdienį racioną ją galite įtraukti pačiais įvairiausiais būdais - tiek kaip prieskonį maistui pagardinti, tiek kaip maisto papildą. Jei jums ne prie širdies karčiai aštrus skonis, rinkitės tabletes. O jei dažnai gaminate rytietiškus patiekalus, tai tikrai neapsieinate be kario prieskonių.

 

Iš maltos ciberžolės galite pasigaminti auksinės pastos, kurią laikykite šaldytuve ir dėkite plakdami sveikuoliškus kokteilius arba tiesiog ryte išgerkite ištirpinę šiltame vandenyje. Pasta puikiai derės ir su jūsų mėgstamu augaliniu pienu, tad norėdami atsigaivinti, pasiruoškite saulėtą pieno kokteilį su ledukais. O niūrią dieną, kai norisi kažko malonaus ir šilto, nuotaiką pakels aukso spalva švytinti ciberžolės latė. Internete tikrai apstu pačių įvairiausių receptų su ciberžole, tad neabejojame, kad visoje toje gausybėje atrasite savąjį. Žinoma, svarbu nepadauginti, nes net ir naudingi produktai, be saiko, dideliais kiekiais vartojami ne padės, o kaip tik priešingai, pakenks.

 

Jei vis tik, pačios ciberžolės vartoti nesinori, kaip ir minėjome prieš tai, galite rinktis maisto papildus. Tereikės nepamiršti išgerti vos vieną ar dvi tabletes per dieną. Beje, vertėtų prisiminti, kad maisto papildai nėra maistas ir greta jų turi būti įvairi bei subalansuota mityba. O jei dvejojate ar iš viso galite papildus vartoti, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

 

Ciberžolės ekstrakto tabletės ar kapsulės

Ciberžolės ekstrakto tabletės arba kapsulės tiks tiems, kurie nori džiaugtis puikia sveikata, bet dėl kokių nors priežasčių negali vartoti kurkumino miltelių.

 

Maisto papildai patogūs dar ir tuo, kad įsigiję ir vartodami pagal pateiktus nurodymus, gausite visą dienos normą organizmui naudingų medžiagų ir tikrai žinosite, kad nepamažinote ar nepadauginote.  Tabletėse pagrindinė veiklioji medžiaga yra iš dažinės ciberžolės augalo išgaunamas kurkuminas. Gali būti ir kitų priedų, tad rinkdamiesi atidžiai tyrinėkite ne tik kainas, bet ir sudėtį. O jei kyla klausimų, pasikonsultuokite su šeimos gydytoju ar vaistininku. 

 

Svarbiausia rūpintis savo sveikata, kad ji rūpintųsi jumis kiek galima ilgiau.

 

Įspėjimas:
Maisto papildas nėra maisto pakaitalas, todėl negali pakeisti visavertės ir subalansuotos mitybos. Vartodami maisto papildus, neviršykite rekomenduojamos dozės.
Reglamentuoti ES teisės aktai draudžia maisto papildų reklamoje teikti informaciją apie jų pačių, ar jų sudedamųjų dalių, gydomąsias ir profilaktines savybes, jei tokia informacija nėra patvirtinta Europos Komisijos. Todėl remdamiesi nustatytais teisės aktais, mes neteigiame, kad APOTEKO parduodami maisto papildai, ar jų sudedamosios dalys, pasižymi gydomosiomis ar profilaktinėmis savybėmis. Svetainėje teikiama bendro pobūdžio informacija, kuri neskirta paveikti skaitytojo apsisprendimo įsigyjant ir / ar vartojant APOTEKO įsigytus maisto papildus.
Jei jums diagnozuota specifinė liga, vartojate vaistus ar medikų paskirtus maisto papildus, prieš įsigydami naujus maisto papildus, būtinai pasikonsultuokite su jus gydančiu sveikatos specialistu ar vaistininku.
Pabrėžiame, kad šiame straipsnyje pateikta informacija nėra autoriaus asmeninė nuomonė ir nėra skirta maisto produktų ar papildų reklamai. Informacija negali būti interpretuojama kaip gydymo, ar kitokio pobūdžio sveikatos klausimų sprendimo rekomendacija.
Už savo sveikatą esate atsakingi patys, todėl rekomenduojame su asmenine sveikata susijusius sprendimus priimti asmeniškai, prieš tai įvertinus įvairius informacijos šaltinius.
Jei aukščiau pateiktame turinyje pastebėjote netikslumų, turite pastebėjimų, nusiskundimų ar patarimų, prašome susiekti el. paštu info@apoteko.lt.

Komentuoti

Parašykite savo komentarą

Jūsų el. paštas nebus rodomas.